Kontuzja barku - wiazadlo barkowo obojczykowe

Moderatorzy: GÓRNIK, KubaLa, SeraaX, Paul, GgG, quake, MLYNoBIKER, KaKTuSSS, Spaced, piotrex, motomysz, nikom, ArthurGreen, off_road

Postprzez klexuh » 05.01.2012 19:23:27

Ja tam mam zerwane i zyje, co prawda boli i czasem ucieka reka, ale nic zlego sie nie dzieje takiego.. Kiedys o tym czytalem ze klejenie wiezadla do jakiegos tam czasu po wypadku, pozniej to pewnie tak jak w kolanie, pobieranie miesnia i "zakladanie" go w miejsce wiezadla.
klexuh

Postprzez chillyzi » 05.01.2012 20:57:58

juz dokopalem si w necie.
chillyzi

Postprzez eryk_kartman » 05.01.2012 23:48:13

Siema,

Heheh stare czasy z ta reka :)
Wszystko skonczylo sie dobrze, mam zerwane wiazadlo - calkowicie ale rehabilitacja pomogla, teraz musze do konca zycia robic po 100 pompekl co drugi dzien zeby utrzymac miesnie w nalezytej kondycji,
Musze powiedziec ze to byla ciezka praca zeby od zera dojsc do 100 pompek :)
tutaj jest link z info, wprawdzie po angielsku ale mam nadzieje ze pomoze
http://www.sportssurgeryclinic.com/depa ... ulder.html
jak klikniesz na ktorys z linkow
Shoulder Anatomy
Shoulder Arthroscopy
Shoulder Joint Replacement
Rotator Cuff Tear
Frozen Shoulder
Shoulder Impingement
to powinna sie pokazac animacja i tam jest opisane co sie stalo i jak by to operowali, nie wiem czy w polsce uzywaja podobnej techinki ale mysle ze jest bardzo podobnie.
pozdrawiam i zycze szybkliego powrotu do zdrowia !
jak by byly jakies problemy z tlumaczeniem to daj znac
powodzia
eryk_kartman

Postprzez chillyzi » 06.01.2012 18:50:34

100 pompek powiadasz :D A dajesz rade sie podciagnac? Oprocz roweru chodze tez na sciane i zastanawiam sie, czy taki bark w razie niezoperowania bedzie dawal rade utrzymac ciezar ciala.

A co do uciekania reki, to moze jakis stabilizator by pomogl?
Ide w poniedzilek do ortopedy i zapisuje sie na operacje, chociaz boje sie, ze w Polsce standardowy czas oczekiwania to kilka miesiecy ;]

W Polsce chyba ogarniaja ta sprawe w ten sposob: http://www.arthros.pl/pl/uszkodzenia-st ... owego.html

ps. Dzieki za link! :)
chillyzi

Postprzez wernix » 06.01.2012 19:53:29

Pytanie co to znaczy że "pewnie będzie trzeba operować". Tak jak napisałem powyżej (notonic to mój wcześniejszy nick) miałem zerwanie 3 stopnia, byłem u lekarzy, którzy koniecznie chcieli to operować ale się nie zgodziłem bo uważam, że operacja to zawsze jakaś ingerencja i może być różnie. Do dziś uważam, że to była dobra decyzja - ręka w 100% sprawna, nie boli, wszystko ok. Co prawda mam wystający "klawisz" ale to tylko śmiesznie wygląda i mi to nie przeszkadza.

Jeżdżąc na rowerze wogóle nie czuje żadnego dyskomfortu - ręka jest normalnie sprawna. Przy bieganiu też nic nie czuje (maraton 2 lata temu), a od półtora miesiąca trenuje dość intensywnie (trening wspinaczkowy, do którego wróciłem po długiej przerwie) i nie czuje jakiś problemów z tym obojczykiem.

Dlatego też tak jak napisałem wyżej - warto skonsultować z kilkoma lekarzami, najlepiej sportowymi. I w żadnym wypadku nie dać się zapakować w gips - tylko orteza czyli stabilizator. I warto też zacząć jak najszybciej rehabilitacje - ja ćwiczenia z rehabilitantką zacząłem 3 dnia (albo 5, już nie pamiętam) po wypadku. Najpierw były to ćwiczenia statyczne gdzie wogóle nie wkładałem w nie swojej siły tylko ona ruszała ręką, dopiero potem jak już wszystko się zrosło to zacząłem samodzielnie ćwiczyć.

Co do samej operacji to o ile pamiętam to wkręcają śruby pomiędzy obojczyk a jakąś drugą kość ale nie jestem na 100% przekonany.

Pozdro,

Wernix
wernix

Postprzez chillyzi » 06.01.2012 20:04:01

Dzieki, wezme to pod uwage, chociaz ja wlasnie myslalem, zeby sie zasrubowac.
Generalnie nie jestem na 100% pewien czy to jest III stopien, bo mam jeszcze opuchlizne i moze przez to wyglda to jak by byl tam "klawisz", chociaz nawet z ta opuchlizna nie jest duzy. Fakt, ze na RTG lekko odstaje do gory, ale mniejsza z tym. Zobacze co powie ortopeda.
W kazdym razie dzieki za posty, teraz wydaje mi sie to mniej hardkorowe. Wczesniej w necie czytalem, ze taka kontuzja to zwala na maksa i jest sie krzywym pokurczem do konca zycia.
chillyzi

Postprzez chillyzi » 06.01.2012 20:18:01

Nie wiecie moze jak traktuje PZU taka kontuzje? Ile % moga przyznac? Podobno za zlamana reke przyznaja okolo 10% kwoty na jakas sie ubezpieczylo.
chillyzi

Postprzez klexuh » 06.01.2012 23:27:50

chillyzi Jezeli chodzi o uciekanie reki, to cwicze na codzien i z niczym nie ma problemu, czasem przy wyciskaniu sztangi "zaniemoze" i ucieknie. Z podciaganiem nie ma problemu, ale zauwazalnie pierwsza wymieka uszkodzona reka.

Edit: co do posta wyzej,. ja dostalem ok 400zl od kwoty 9000.
klexuh

Postprzez chillyzi » 07.01.2012 00:24:59

Dzieki klexuh. Czyli jednak da sie z tym zyc, ok :)
chillyzi

Postprzez Gavron » 08.01.2012 08:35:57

Też miałem III stopień zerwania tego więzozrostu. Operacja/zabieg, czyli zespolenie drutami K, ustabilizowała sprawę na 6 tygodni, jednak po wyciągnięciu drutów i rehabilitacji ukazał się lekki klawisz (pod obciążeniem się nie powiększa).

Byłem z tym u specjalisty w Bielsku (doktor Brzózka) i po oględzinach stwierdził, że mam drobną niestabilność (podwichniecie) przód/tył, ale jeżeli mnie nic nie boli, to taki układ będzie lepszy od zoperowanego. W grę wchodzi wycięcie fragmentu ścięgna z nogi, przerzucenie go w miejsce więzozrostu, a ono się samo po roku czasu przebuduje. Chwilowo temat odpuściłem.Czas oczekiwania z NFZ : 2 lata, prywatnie zoperowanie "od ręki" : 9 kzł.

Jeżeli chodzi o takie operacje z drutowaniem to należy je zrobić jak najszybciej po urazie. U mnie minęły 3-4 dni i już druty K nie pomogły za bardzo.

Teraz tak jak eryk_kartman robię po 100 pompek dziennie, przed jazdą "tejpuję" sobie bark. Czasem jest dyskomfort i jest też świadomość, że jeszcze jakiś upadek na ten bark i może być nieciekawie.

Co do odszkodowania to dostałem około 10% uszczerbku.
Da się żyć!

pozdrawiam
Gavron

Postprzez klexuh » 08.01.2012 12:28:40

Klawisz to standard, u mnie jest masakryczny rano jak spie na tej rece. Tez bylem u doktora Brzóski, powiedzial ze nie jest zle, operacja nie ma sensu, a jak cwicze na codzien to rehabilitacja tez nic wiecej nei zdziala. Wspominal rowniez o wycieraniu sie tego "gniazda" ( nie mam pojecia jaka jest fachowa nazwa, nie pamietam ) w barku na obojczyk i ze z wiekiem moze sie to odezwac i po kilkunastu latach moze byc koniecznosc zabiegu.
klexuh

Postprzez Gavron » 08.01.2012 13:42:28

No też mnie ostrzegano o tym, że może dojść do zwyrodnienia z powodu kolizji obojczyka i łopatki, bo "dysk" między tymi wyrostkami się roztrzaskał. Ćwiczenia wykonuję tak, żeby mi te kości o siebie nie tarły za bardzo.

Raz na jakiś czas, staram się iść do rehabilitanta/masażysty, żeby rozluźnił te mięśnie w okolicy łopatki.
Gavron

Poprzednia strona

Powrót do Pogaduchy rowerowe