Forum portalu DH-zone.com

Najwiekszy w Polsce portal kolarstwa górskiego - DH-zone.com / Zaloguj

Teraz jest 25.10.2014 12:06:23

Głośniki samochodowe

Moderatorzy: GÓRNIK, KubaLa, SeraaX, Paul, GgG, quake, MLYNoBIKER, KaKTuSSS, Spaced, nikom, groochas, ArthurGreen, off_road, piotrex, motomysz

Głośniki samochodowe

Postprzez Dylski_ » 11.03.2013 14:30:11

Witam !
Szukam osoby która zna się na głośnikach samochodowych i doradzi mi jakie głośniki wstawić w miejsce oryginalnych (srednica 13cm). Glosniki mają dobrze radzić sobie z basem i nie być przesadnie drogie moje dwa typy to : http://www.audiosklep.pl/helix-e-135--- ... -2452.html
http://www.audiosklep.pl/jbl-gto-508c-p-2751.html Co o nich sadzicie
Dylski_

Postprzez osato » 11.03.2013 14:36:11

Jak ma być dobry bas to musi być niskie pasmo przenoszenia, ludzkie ucho wyłapuje od 20Hz do 20 kHz, im mniej tym lepiej-> "tłusty bas" :P głośniki, które podałeś mają najniżej 65 Hz czyli dość "płytko", musisz zejść niżej.
osato

Postprzez Dylski_ » 11.03.2013 19:22:38

Obawiam się że przez tą maskownice się nie zmieszczą w oryginalne miejsce bo osłonka jest bezposrednio na głośniku
Dylski_

Postprzez FRmaniak » 11.03.2013 19:50:22

Zakładając takie głośniki można by pomyśleć nad nie zakładaniem maskownicy, takie głośniki brzydkie nie są

FRmaniak

Postprzez Dylski_ » 11.03.2013 20:10:00

Frmaniak one i tak nie będą widoczne bo chce je wsadzić w oryuginalne miejsce będize to tak wyglądało http://bi.gazeta.pl/im/0/11204/z11204340Q.jpg i głosniki musza być raczej płaskie żeby nie opierało sie nic o ten plastik
Dylski_

Postprzez stomatolog » 11.03.2013 20:14:41

Zakładam, że głośniki nie powinny być w ogóle widoczne, ale to moje zdanie.

Podałeś dwa bardzo dobre głośniki Dylski, lecz oba są dostosowane do grania w współpracy z niskotonowcem osobnym. W ogóle jeżeli nastawiasz się na bas, załóż dystanse pod 16cm głośniki i szukaj używanych JBLi nisko-średniotonowych z wzmacniaczem carpower "350W". Kup maty i obklej drzwi.
3-waye omijaj, moim zdaniem nigdy nie dadzą dobrych wysokich i niskich tonów na raz.

To tylko moje zdanie! to jest moja propozycja, ale ile ludzi tyle teorii.

pozdrawiam i powodzenia :)

edit: Zobaczyłem na szybko modele i pomyliłem je z innymi, nie zauważyłem tweeterów i zwrotnic (głupie, nie? :P ) W sumie teraz nie wiem, ale zostawiam wypowiedź, by nie było, nie uchylam się od błędów. Tak to jest jak człowiek na szybko pisze ;)
stomatolog

Postprzez MikiLcaa » 11.03.2013 20:29:45

Dokładnie jak kolega mówi jak chcesz mieć pełne pasmo musisz mieć skrzynie/tubę. Generalnie skrzynia jest lepszą 'budą' dla niskotonowego. Unikaj wszelakich 1000000W bo to zwyczajna ściema. No i pamiętaj o tym, że jak władujesz skrzynkę wielkości bagażnika to Ci fajnie nie zagra bo będzie się dusić, musi mieć 'czym oddychać' jeśli mówimy o obudowie typu Bass reflex (z rurkami w głąb skrzyni).
MikiLcaa

Postprzez Dylski_ » 11.03.2013 22:17:33

Tuba/skrzynia odpada, chce poprawić dzwięk ale nie tracić na funkcjonalności i zachować pierwotny wygląd wnętrza. Dlatego musze ograniczyć się do wymiany samych głośników. Powiedzcie mi też czy ten zestaw Helix będzie zadowalająco działał na fabrycznym radiu? I na jakie parametry zwracać uwagę z powodu współpracy z takim radiem (Blaupunkt rd4)
Dylski_

Postprzez stomatolog » 11.03.2013 22:32:29

U.
Jestem przeciwnikiem blaupunktów.
A już w ogóle wpychania w sumie dobrych głośników z kiepskim radiem, bo i tak nie wykorzystasz ich pełni możliwości. W wcześniejszym aucie miałem fajny set, teraz już nie bawię się w to jakoś mocno, ale...
wytłumaczę może na swoim aktualnym przypadku: Mam sobie JBLe w aucie, jakieś średniackie modele. Miałem radio pioneer deh1500ub, czyli najniższy? model, ale dobrej raczej firmy. Głośniki nie różniły się specjalnie pracą od firmowych mitsubishi pierdziało toto i nic poza tym... Wymieniłem na radio wtedy średniej klasy (w sumie nadal trzyma cenę) sony mex-bt3900u.
Po prostu dźwięk się zmienił, jakbym wzmacniacz wstawił i zupełnie innej klasy tony..

Wydaje mi się, że należy zacząć od serca- w kolejności 1. Dobre radio. 2. dobre głośniki. 3. Wygłuszenie+ Wzmacniacz.

Przewinął mi się trochę sprzęt blaupunkta, wszystko okazało się shitem.. może twoje radio to jakiś lepszy model, ale nauczyłem się omijać szerokim łukiem tą firmę.
To jest moje zdanie, także bez urazy ew. czytelników :)

pozdrawiam

edit: Ps, fajnie zachrzaniasz na tym filmiku z YT :)
stomatolog

Postprzez osato » 11.03.2013 23:11:43

Stomatolog, z tego co piszesz odnoszę wrażenie, że nie miałeś dobranej mocy głośników do mocy wyjściowej radyjka a DYLSKI powinien iść wg podanego przez Ciebie schematu- najpierw dobre radio itd ;)
Na audio składa się kilka komponentów, zmieniając jeden z nich nie poprawimy pracy całości.
osato

Postprzez stomatolog » 11.03.2013 23:25:07

Z tym pierdzeniem to był kolokwializm, chodziło mi o zupełną inną jakość ;) nie uważam siebie za znawcę, po prostu przedstawiam moje niewielkie doświadczenia w tej materii ;) moc wyjściowa w radiu moim zdaniem tak samo się nie pokrywa z rzeczywistością z reguły co max watt na głośnikach :P

Pokazuje przykładową kolejność, kwestia podejścia. To tak jak w rowerze. Ja lubię sobie zmienić co miesiąc nową część, ktoś inny woli zmienić co roku rower.

Jest kasa wiadomo, lepiej na raz audio zmontować, ale wnioskuję po wypowiedzi autora, że nie chce za dużo wydać przynajmniej na ten moment.

Pozdrawiam
stomatolog

Postprzez Dylski_ » 11.03.2013 23:46:57

Zdaje sobie sprawę, że radio to najslabszy element ale nie moge go zmienić czy nie chce bo po pierwsze sterowanie z kierownicy, drugie sterowanie komputerem a trzy pasuje do deski rozdzielczej. Budzet nie jest jakiś szalony ale głownie chodzi o wymiane tylnego nagłośnienia bo ono strasznie kuleje, a przednie fabryczne głośniki są dość dobre.
Dylski_

Postprzez KubaLa » 12.03.2013 00:37:33

Co do blaupunkta polecam posiedzieć sobie w jakimkolwiek Alfa Romeo ;) Gra bardzo dobrze. Ja myślę, że w tej cenie niemal każde głośniki będą dobre. Tym bardziej, że nie chcesz kombinować nic z autem. Na moje: nie odczujesz różnicy a będziesz i tak zadowolony.
Natomiast jak mam coś polecić od siebie to:
http://allegro.pl/glosniki-mb-quart-fka ... 42662.html
http://allegro.pl/glosniki-130-mm-mb-qu ... 80646.html
Z gówna bata nie ukręcisz.
KubaLa
moderator

Postprzez elton29 » 12.03.2013 08:36:21

A jak idziesz na koncert to stoisz tyłem do sceny?
Miejsca w bagażniku to najgorsze rozwiązanie i odradzam ten pomysł, skupiłbym się raczej na porządnej jednostce sterującej np Alpine 55r dobrej klasy zestawie odseparowanym 165 , helix ma bardzo fajny ładnie grający zestaw ew. power bass s6c (te wszystkie dwu drożne pioneery sobie odpuść)i wytłumieniu drzwi (Maty można wyrwać za 7zł szt)bo gdy to zrobisz zestaw zagra tak jak powinien i o niebo lepiej iż te 13 centymetrowe pizdryki!
Oczywiście bez wzmacniacza się nie obejdzie.

http://allegro.pl/glosniki-helix-db-62- ... 02570.html

http://allegro.pl/power-bass-s-6c-i3082418365.html
elton29

Postprzez Dylski_ » 12.03.2013 14:34:34

Nie stoje tylem do sceny ale glosniki z tylu sa slabe wiec chce wyrownac poziom tylu z przodem nic wiecej. odnosnie jednostki centralnej pisalem. poprzednim poscie. Prawdopodobnie oprocz glosnikow zrobie tez te maty zeby troche wyciszyc samochod. dzieki za pomoc!
Dylski_

Postprzez off_road » 12.03.2013 18:04:43

Zacznijmy od tego, że wszystkie podane tu głośniki niby grają od okolic 55Hz w górę.

Prawdziwy bas zaczyna się od 28Hz ba nawet od 25Hz ale ciężko to ogarnąć bo to już zakres drgań podłogi i mega kosztów sprzętowych ;)

Co do 2 i 3 drożnych bez dobrej zwrotnicy też będzie siet a tym bardziej pasywnych zwykle wpakowanych w tego typu głośniki.

Rada? Chcesz mieć nisko kup tubę/skrzynię jak koledzy radzą.
Od 50Hz moje monitory grają ze spadkiem -3dB a tego bym nie nazwał głębokim basem dla tego całość dopalam subem ciągnącym od 28Hz a pomiędzy wszystkim aktywny crossover ustawiony tak:
Filtr Subsonic 30Hz (18dB/Oct.)
Filtr dolnoprzepustowy 85Hz (24dB/Oct.)

Jak widać sub odpowiada za rejestry 30-85Hz
A monitory za 85Hz-20kHz

W samochodzie zasady są nadal takie same ;)

Co do wyrównania głośników przód/tył dochodzą Ci jeszcze przesunięcia fazowe co moze dać taki efekt:

Między fotelami bas sie kumuluje i mocno wzmacnia zaś w samych fotelach porażka i brak dolnych rejestrów.

Polecam użycie:
http://onlinetonegenerator.com/
Ohlins RS Elka DT Marzocchi AvA DSP WP Showa KYB

Serwis:
www.fb.com/BFGsuspension
off_road
moderator

Postprzez elton29 » 12.03.2013 18:25:55

Dobrze prawisz ale jak gość piszę że jego seryjne głośniki dobrze grają a radia nie zamierza zmienić to specjalnie dużych wymagań nie ma.
Moim zdaniem przód jest najważniejszy i na tym bym się skupił czyli dobrze wytłumił drzwi nawet matami App do tego dwukanałowy wzmacniacz i jest git.
Sub tylko uzupełnia scenę i jeśli uzna że jest potrzebny to może sobie zapodać jeden głośniczek z mono blokiem i to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, tylną półkę bym pominą i nic tam nie pakował.
Wszystko zależy od upodobań muzycznych czy woli szybszy, mocniejszy i obudowę zamkniętą czy może czarne rytmy i bas reflex szczelinowy :)
elton29

Powrót do Offtopic