Swiateczny pomysl na.. lozyska sunline'a.

Moderatorzy: GÓRNIK, KubaLa, SeraaX, Paul, GgG, quake, MLYNoBIKER, KaKTuSSS, Spaced, piotrex, motomysz, nikom, ArthurGreen, off_road

Swiateczny pomysl na.. lozyska sunline'a.

Postprzez klexuh » 23.12.2010 15:03:11

Witam, rozchodzi sie o lozyska sterow, jak ktos mial do czynienia ze sterami sunlina wie ze pasowanie chyba wszystkich elementow jest tak wiele za ciasne, moze ktos ma pomysl jak wyciagnac lozyska, bez wybijania misek? Chcialbym je nasmarowac a przy okazji usunalbym troche materialu z misek zeby nie miec wiecej tego problemu.

Pozdrawiam i zycze wesolych wszystkim uzytkownikom.! :wink:
klexuh

Postprzez klexuh » 24.12.2010 20:12:09

Up. No, nikt nie ma zadnego sposobu? Nie da rady siegnac tak zeby to czyms stuknac, nie da rady podwazyc.. moze ktos ma jakis sposob.. Jak tego nie wykonam to prawdopodobnie czeka mnie zmiana sterow, pomozcie przyoszczedzic :wink:
klexuh

Postprzez =disbrainer= » 24.12.2010 23:19:43

klexuh napisał(a):"moze ktos ma pomysl jak wyciagnac lozyska, bez wybijania misek?"

trzeba je po prostu mocno od wewnatrz "puknac". dokladnie tak robilem ze znajomym w jego rowerze, zalozylismy nowe lozyska do starych misek, tak by nie trzeba bylo wybijac ich z ramy. wyszly w miare latwo o ile pamietam.
=disbrainer=

Postprzez klexuh » 24.12.2010 23:28:10

Tez byl to sunline? Tutaj pasowanie jest naprawde mega ciasne, i przy tych sterac " w miare latwo" wydaje mi sie abstrakcja.. I dalbym glowe ze probowalem jakos dojsc od drugiej strony, ale konstrukcja misek to uniemozliwila.. ale moze mi sie wydawalo.. :roll:
klexuh

Postprzez SMOTER » 24.12.2010 23:36:21

Co ty gadasz stary... Ja ostatnio do swoich Sunline wbiłem już 3-ci komplet nowych łożysk :D A Stare hmmm Ja to robiłem tak: Młotek, (Opcjonalnie siekera) + Płaski szeroki srubokręt i Dawaj ile możesz napewno wyjdą :)
Giant glory 0 + mavic Ex 729+Hope Pro 2+ Boxx Team 2010
Tylko ja zjeżdżam pod góre
SMOTER

Postprzez bazooczyskoDH » 24.12.2010 23:55:20

SMOTER potwierdzam;) miałem do czynienia z dwoma kompletami tych jakże badziewnych sterów( jedne w moim banshee drugie w banshee kumpla ) i w obu przypadkach łożyska wychodziły po porządnym "stuknięciu" mimo bardzo ciasnego pasowania.Ogólnie te stery to jakiś feler bo po ich założeniu łożyska siedzą tak ciasno że aż nie chcą się kręcić,tak jakby były popsute (zaraz po założeniu) jednak po ich wyjęciu z misek kręcą się tak jak powinny;P ogólnie mimo kilku zalet ( niskie i lekkie ) to zdecydowanie odradzam wszystkim te stery bo szkoda na nie nerwów.
bazooczyskoDH

Postprzez klexuh » 25.12.2010 00:11:44

bazooczyskoDH Potwierdzam, no ale skoro mowicie ze sie da w ten sposob to bede probowal do skutku : )

Dzieki za odpowiedzi.
klexuh

Postprzez PoleK » 25.12.2010 01:18:48

pasowanie pod lozysko raczej jest znormalizowane, gdyby dali "megaciasne" to by lozysko poleglo;)

po wypowiedzi kolegi wyzej widze ze jednak moze SL popelnil blad, i wypuscil bubel, dla tego lozyska wcisniete sie nie kreca, mimo ze poza miskami dzialaja jak nalezy... coz BUBEL;)

a ludzie jak widac kupuja... cos co nie powinno przejsc kontroli jakosci...
http://www.pinkbike.com/photo/5516869/
http://tnij.com/Sprzedam_stuff :)
PoleK

Postprzez bazooczyskoDH » 25.12.2010 11:33:48

PoleK BUBEL to mało powiedziane... jak łożysko jest już włożone w miskę to ręką go nawet o mm nie ruszysz tak to ciężko chodzi.Kupiłem je bo nie było wtedy w Polsce praktycznie żadnych innych tego typu sterów a z zagranicy nie chciałem ciągnąć.Było to zaraz jak pojawiły się w Polsce i nei było wiadomo co to jest... jednak pomyślałem że to w końcu SUNLINE więc nie może być źle;) a jednak :mrgreen:
bazooczyskoDH

Postprzez klexuh » 25.12.2010 12:27:52

Nie mam zielonego pojecia jak Wy tam doszliscie srubokretem, ale ja nie widze takiej opcji.. Jest to wersja V2, zdjecie pogladowe, zeby udowodnic ze nie da rady..

Obrazek

Jest za szeroka miska wzgledem glowki i za malo miejsca "pod lozyskiem" zeby tam dojsc.
klexuh

Postprzez bazooczyskoDH » 25.12.2010 14:37:59

klexuh ok,sprawa się trochę wyjaśniła jak już napisałeś dokładny model sterów... myślałem że chodzi Ci o te 1,5" z redukcją bo tam troszkę łożysko wystawało poza obrys miski,akurat na tyle że można było sobie z tym poradzić.Na zdjęciu dużo nie widać niestety... łożysko jest "na równo" z miską? jeśli tak to jeszcze da radę je wybić ale "śrubokręt" musi być dobrze "naostrzony" dobrze przyceluj i naprawdę mocno puknij młotkiem jeżeli ruszy się chociaż trochę to robisz tak samo po drugiej stronie łożyska i wyjdzie na pewno.No chyba że łożysko jest na tyle duże względem miski (o środkową bieżnię mi chodzi) że miski wystają patrząc od środka bardziej niż łożysko.Jeśli tak to chyba nie mam pomysłu je wymienić...
bazooczyskoDH

Postprzez klexuh » 25.12.2010 15:54:37

bazooczyskoDH napisał(a):"No chyba że łożysko jest na tyle duże względem miski (o środkową bieżnię mi chodzi) że miski wystają patrząc od środka bardziej niż łożysko."

Niestety dokladnie tak jest.. :|
klexuh

Postprzez bazooczyskoDH » 25.12.2010 17:34:30

klexuh a bardzo źle chodzą te łożyska które tam masz założone? można im pewnie trochę pomóc zdejmując tę czarną osłonkę i uzupełniając smar,będzie trochę ciszej i płynniej działać.Chyba że bardzo źle z tymi łożyskami... Ogólnie to widzę że te stery które masz to jeszcze większa kicha niż te które ja miałem,tam przynajmniej dało się bez większych problemów wyciągnąć to łożysko :| jeżeli jest z nimi naprawdę źle to masz dwa wyjścia( przynajmniej ja tyle widzę ):

*wymiana sterów
*metoda " inwazyjna " polegająca za zniszczeniu łożyska,konkretnie zewnętrznej jego bieżni.Udaj się w tym celu albo do jakiegoś dobrego warsztatu czy ślusarza albo jeśli masz odpowiednie narzędzia,wiedzę i nie masz dwóch lewych rąk zabierz się za to sam;) generalnie bieżnie wykonane są z bardzo twardej i zarazem kruchej stali,więc dobrym sposobem byłoby lekkie uszkodzenie przy pomocy malutkiej szlifierki precyzyjnej fragmentu zew.bieżni i dokończenie roboty porządnym młotkiem i ostrym przecinakiem... powinno pęknąć u umożliwić Ci wyciągnięcie łożyska

generalnie bardzo to pracochłonne i nie wiem czy opłacalne bo łożyska będą pewnie kosztowały ok 40zł za komplet (ja tyle płaciłem du swoich sterów)+ masa czasu i pewnie zniszczysz przy tym jakieś narzędzia które też kosztują...

prowadzę swój serwis i dużo rzeczy widziałem no ale to jest naprawdę niezłe;)

właśnie wymyśliłem coś jeszcze;)
*jeżeli masz kogoś kto zna się na spawaniu i ma dobry sprzęt można coś dospawać do wew,krawędzi łożyska ( np. jakiś płaskownik do dwóch krawędzi łożyska) i tłuc w to przyspawane żeby wyszło łożysko;) często robiłem tak w różnych absurdalnych przypadkach a ten taki jest :mrgreen:
bazooczyskoDH

Postprzez klexuh » 25.12.2010 17:46:39

bazooczyskoDH Myslalem juz zeby rozcinac lozyska, akurat posiadam multiszlifierke.. Ale jednak chyba byloby to bez sensu.. nie jest tak tragicznie z tymi lozyskami, smar juz uzupelnilem ale mimo to mogloby byc lepiej... Chcialem je wyczyscic benzyna esktrakcyjna/rozpuszczalnikiem i dac nowy smar.. Lozyska w ramie po takim zabiegu chodza jak nowe, caly syf z nich wylecial : )

Dospawanie czegos to juz gruba przesada, juz predzej wygiac jakis pret o 90*, zeszlifowac na koncu tak zeby wszedl pod lozysko i wtedy tluc.. wiadomo, sily dzialace na lozysko wtedy byloby duzo mniejsze niz przy srubokrecie, ale moze cudem by poszlo .
klexuh

Postprzez bazooczyskoDH » 25.12.2010 17:57:05

klexuh z tym prętem wygiętym raczej byś nie podziałał... podaję przykłady na beznadziejne sytuacje które jednak dobrze się sprawdzają;) ale jeśli właśnie nasmarowałeś łożyska i jest w miarę ok to zostaw tak jak jest bo szkoda zachodu:) pozdro
bazooczyskoDH

Powrót do Sprzęt