Pęknięcie ramy

Moderatorzy: GÓRNIK, KubaLa, SeraaX, Paul, GgG, quake, MLYNoBIKER, KaKTuSSS, Spaced, motomysz, nikom, groochas, ArthurGreen, off_road, piotrex

Pęknięcie ramy

Postprzez liseQ » 25.10.2009 23:38:41

witam

mam dylemat zauważyłem pęknięcia ramy w miejscu gdzie łączy się uchwyt dampera (2 trójkąty z Alu wspawane miedzy dolna a górna rurę ramy. spaw w tym miejscu mam jakieś 10 cm a pękniecie ma około 1cm długości..

moje pytanie brzmi co z tym spawem zrobić? spawac? nie spawać ? olać? czy recykling ?

jeżeli spawać to jaka metoda wspawać jakieś wzmocnienia czy jak to wykonać ?

http://img171.imageshack.us/img171/9729/dziwnw2009003.jpg
Ostatnio edytowano 26.10.2009 21:17:02 przez liseQ, łącznie edytowano 1 raz
NAKLEJKI NA ROWER !! gg3095008 [S]
kolo tył kiera mostek
liseQ

Postprzez LestatBiker » 26.10.2009 01:19:12

Oddaj w dobre ręce spawacza. zanim oddasz wyskrob troszkę alu znad pęknięcia, wtedy będzie się to solidniej trzymać.
Ostatnio edytowano 26.10.2009 21:22:19 przez LestatBiker, łącznie edytowano 1 raz
Wyssij mi bąka z pizdy
LestatBiker

Postprzez MUSZEL » 26.10.2009 19:51:34

myśle że można zespawać, naddać materiału wokół/na spaw i powinno trzymać. A jeśli to puści to koniec, po ramce, ale warto spróbować, takie żeczy z regóły sie trzymają.
MUSZEL

Postprzez szumasta » 26.10.2009 21:04:24

Samemu najlepiej nic nie robic. Zaprowadz rower/zanies rame do zakladu gdzie spawaja aluminium. Pokaz o co ci chodzi, powiedz z jakiego stopu jest rama. Reszte spawacz zrobi. Bedzie wiedzial jakiego drutu/elektrody uzyc i jak ustawic oslone (argon). Jak juz do tego bedzie dostep to mozna wybrac. Jesli nie zalezy ci na wygladzie to mozna nadspawac na ten stary spaw ewentualnie jakas blache dorzucic na to. Ale wg mnie lepiej wyszlifowac troche stary spaw i polozyc nowy, jesli bedzie to dobrze zrobione powinno trzymac jak fabrycznie i wygladac rownie dobrze. Oczywiscie zalezy jeszcze jaki to stop aluminium...
szumasta

Postprzez liseQ » 26.10.2009 21:22:05

I tutaj zaczynają się schody bo rama jest stara i w necie nawet nie znalazlem info na necie nawet o geo albo skoku :]

Jest jakiś sposób na określenie rodzaju stopu ?
kolo tył kiera mostek
liseQ

Postprzez LestatBiker » 26.10.2009 21:23:35

liseQ jak znajdziesz dobrego spawacza to on sam po pierwszym smarknięciu spawu rozpozna co to za stop, dobierze elektrodę i pospawa to solidnie.
Wyssij mi bąka z pizdy
LestatBiker

Postprzez B.Z. » 27.10.2009 09:59:58

LiseQ - dobry spawacz w Bydzi, spawałem u niego 4 razy i nigdy nie pękało drugti raz w tym samym miejscu. Na Moniuszki, przed Torbydem jest warsztat gdzie spawają bloki silników. rowerzystów traktują bardzo łagodnie. Jak wzmocnił mi pierwsze pęknięcie to nie byłem za specjalnie zadowolony, bo ucierpiała na tym estetyka ramy, ale miał trudno, bo spawał połączenie rury podsiosłowej z górną. Po pierwsze niczego nie zdeformował (a to wcale nie jest takie proste), sztyca wchodziła bez gadania, po drugie spaw wytrzymał próbę czasu, rama choć już nie mnie służy do dziś. Powiedz tylko gościowi,że ma wzmocnić to on już będzie wiedział jak sprawę rozegrać.
B.Z.

Postprzez liseQ » 27.10.2009 13:57:56

ok to zajade do tego ziomka z bikiem ile wziął za takie spawanie ?

moje 2 pytanie czy ja przed oddaniem roweru bede musial go calego rozebrac i oczyscic to miejsce z farby ?

czy wystarczy ze zrobie mu dostep do tych 3 miejsc i odrazu pod glowka tez cos zrobie :D
kolo tył kiera mostek
liseQ

Postprzez B.Z. » 27.10.2009 14:32:45

1. Brał różnie, w zależności od tego ile musiał się narobić. Najpoważniejsza sprawa to było 50 złotych, najprostsza 20.

2. Ja czyściłem z farby, ale niezbyt dokładnie, spawara wypaliła resztki.

3. najlepiej dać mu samą ramę a nie cały rower.
B.Z.

Powrót do Sprzęt